Το υπερηχογράφημα μαλακών μορίων δεν απαιτεί προετοιμασία. Είναι μία εντελώς ανώδυνη εξέταση που περιλαμβάνει τη χρήση ειδικού gel.
Με το υπερηχογράφημα μαλακών μορίων γίνεται η διερεύνηση της σύστασης ενός ψηλαφητού μορφώματος που αναγνωρίζεται σε επιφανειακή θέση και εκτός των σπλαχνικών οργάνων και των αρθρώσεων.
Ανιχνευονται τα επιφανειακά μορφώματα του υποδόριου ιστού και των μυών.
Η εξέταση μας δείχνει αν ένα ψηλαφητό επιφανειακό μόρφωμα είναι κυστικό ή συμπαγές, αν το μόρφωμα έχει ή όχι αγγείωση, με ποια όργανα ή δομές του σώματος έρχεται σε επαφή.
Μας δίνει επομένως πληροφορίες που μας επιτρέπουν να ξεχωρίσουμε αν πρόκειται για λίπωμα, σμηγματογόνο κύστη ή άλλου είδους βλάβη.