Η βιταμίνη C είναι σημαντική για την υγεία του δέρματος γιατί έχει αντιφλεγμονώδη δράση και είναι ισχυρό αντιοξειδωτικό που χρησιμοποιείται για την καταπολέμηση των ελεύθερων ριζών που συμβάλλουν στη γήρανση του δέρματος.
Η ίδια βοηθάει στην ελαστικότητα του και στην καλή εμφάνισή του.
Ακόμα, ενισχύει την έκκριση κολλαγόνου και έχει επανορθωτική δράση σε χρωματικές αλλοιώσεις του δέρματος που εμφανίζονται με το
πέρασμα του χρόνου.
Η βιταμίνη C συμβάλλει στην επανενυδάτωση και στην την ανάπλαση της υδρολιπιδικής μεμβράνης.
Πηγές της βιταμίνης είναι τα πορτοκάλια, η παπάγια, οι ντομάτες, οι πιπεριές τσίλι, οι φράουλες, το μπρόκολο, τα λαχανάκια Βρυξελών, ο ανανάς, οι πατάτες, τα ακτινίδια, ο αρακάς, το πεπόνι.
.