Η μέτρηση του χρόνου ενεργοποιημένης μερικής θρομβοπλαστίνης (ΑΡΤΤ) στο πλάσμα, χρησιμοποιείται για την παρακολούθηση της θεραπείας με ηπαρίνη, ως συμπληρωματική εξέταση για τον έλεγχο ορισμένων ανεπαρκειών παραγόντων της πήξης καθώς και για την ανίχνευση ορισμένων αναστολέων της πήξης, όπως το αντιπηκτικό λύκου.
Ο όρος θρομβοπλαστίνη αναφέρεται στον σχηματισμό ενός συμπλέγματος διαφόρων παράγοντων πήξης που μετατρέπει την προθρομβίνη σε θρομβίνη με επακόλουθο σχηματισμό του θρόμβου.
Ο όρος μερική θρομβοπλαστίνη σημαίνει παρουσία μόνο φωσφολιπιδίων χωρίς ιστικό παράγοντα.
Το ΑPTT μετρά το χρόνο πήξης μετά την ενεργοποίηση των παραγόντων του συστήματος επαφής με προσθήκη στο πλάσμα και αντικατοπτρίζει την αποτελεσματικότητα της ενδογενούς πήξης.