Πρόκειται για σπάνιο πολυσυστηματικό νόσημα οφειλόμενο πιθανώς σε απάντηση του ξενιστή στο βακτηρίδιο Tropheryma whippelii.
Κλινικά χαρακτηρίζεται από σύνδρομο δυσαπορρόφησης, διάρροια, κοιλιακό άλγος, χπυρετό, αναιμία, αρθραλγίες, αρθρίτιδα,αυχενική και μασχαλιαία λεμφαδενοπάθεια και γενικευμένη υπέρχρωση του δέρματος.
Η νόσος του Whipple προσβάλλει την καρδιά στο 30% των περιπτώσεων.
Ιστολογικά χαρακτηρίζεται από διήθηση του χορίου του βλεννογόνου του λεπτού εντέρου από μακροφάγα τα οποία περιέχουν μεγάλα ποσά γλυκοπρωτεϊνών και βακτηριδιόμορφα σωμάτια.
Το HLA-B27 είναι θετικό στο 28-44% των ασθενών με νόσο του Whipple,
Πηγές
El-Abassi R, Soliman MY, Williams F, England JD.J Neurol Sci. 2017 Jun 15;377:197-206.